רחל גוטמן – רייקי ותקשור – השיבה הביתה

מעמדה של הרייקי בעולם המערבי

מאת: רחל גוטמן

נכתב לראשונה: אייר, תשס"ה. מאי 2005

עודכן: תמוז, תשע"ז. יולי 2017

הקדמה:

מאמר זה עודכן בהתאם לרוח התקופה והזמנים המשתנים למולנו בקצב מהיר ביותר, כאן ועכשיו…
במאמר מוסגר אני מבקשת לציין כי כשם שאנו כאנושות שלמה מתעלים בתודעתנו וקיומנו, כך גם מתעלים באופן ספיראלי מעמיק ומתרחב כל מה שחי וקיים עם פני הפלנטה, לרבות דרכי ההוראה, הטכניקות ושיטות הטיפול השונות שקיבלנו במהלך השנים האחרונות, לפני השיפט התודעתי שהתרחש בדצמבר 2012 ובטח ובטח שגם אחריו.
ומטבע הדברים שכך קורה עם הרייקי לשיטותיה וענפיה שונים. הרייקי מתעלה ומשתנה אף היא… מתקדמת ומתפתחת ומעדנת את רטטיה באופן סימטרי וביחס הולם ומלא להתעלות האישית שלנו, וזאת בלא שמהותה, מהות האהבה והאור הנלווים אליה (או אל כל שיטה טיפולית אנרגטית אחרת באשר היא) משתנה כלל, כי אם נהפוך הוא, היא מתעצמת ומעגנת עצמה עוד ועוד ככל שאנו מתקדמים בסולם יעקב הפרטי האישי שלנו.
את זאת אני מבקשת מכם לזכור בתודעתכם בבואכם לקרוא מאמר מתוקן ומחודש זה…

קריאה מהנה ומועילה
שלכם, ראשל.

רייקי קיימת מאז ומעולם. לבטח עוד לפני דור זה של האנושות לו אנו שייכים. זוהי אמונתי, זוהי התובנה העמוקה שאותה רכשתי לא רק במהלך ניסיוני כמטפלת או הכשרתי ל Reiki Master Teacher, אלא בעיקר לנוכח עבודה מעצימה של מודעות עצמית, של הכוונה אינטואיטיבית המבעבעת אינסוף בתוכי, של החיבור העמוק שלי אל העצמי הגבוה ואל מדריכיי הקוסמיים הנהדרים.

רייקי, כאנרגיה קוסמית, ידועה כבר היטב לכלל האנושות. יותר ויותר אנשים ברחבי הכוכב הכחול לומדים להכיר את נפלאותיה, ועוד רבים אחרים חווים את הרפואה הקוסמית הנלווית אל מהותה, מהות האהבה. וזאת על אף שרבים אחרים חושבים שעבר עליה הקלח, שזוהי שיטה ישנה שאיננה רלוונטית עוד לדורנו… ואם נתמקד שוב בדבריי שבהקדמה נבין כי לא כך הוא הדבר!

נכון, את הרייקי למדנו להכיר מחדש רק בשלהי המאה ה 19 של דורנו, כאשר ד"ר מיקאו אוסואי מיפן העלה אותה לראשונה לתודעתנו, אך זה לא הופך אותה למיושנת, אלא נהפוך הוא, לכזו שמשתבחת עם הזמן ככל שאנו עצמנו מתעלים ומתקדמים ומשתבחים בדרכנו הרוחנית. וככל שאנו כאנושות קולקטיבית מתעלים וקופצים מדרגות קיום ותודעה, מהרובד השלישי אל זה החמישי ועד השביעי וה 12 הרב והבין מימדיים של היקום, כן גם הולכים ומתגלים על פני הכדור כולו, עוד ועוד היבטים טיפוליים ותודעתיים מהותיים ביותר הקשורים באופן ישיר לריפוי האנרגטי העמוק והמלא של האדם, של ההוויה האנושית-אלוהית שהננו.


זה גם נכון לומר שכיום נשמרים להם בקפידה יפנית אופיינית דרכי הטיפול וההוראה של הרייקי כפי שנהגו ד"ר מיקאו אוסואי ותלמידיו. ארגון הגקאי Reiki Ryoho Gakkai שביפן, הוא זה שמשמר את מורשתם ודרכם, וזו לבטח לא הייתה דרך כל כך 'פשוטה וקלילה' כפי שכך היא הצטיירה לה במערב, לבטח לא כזו שנלמדת ביומיים רצופים, יהיה המורה מיומן וראוי ככל שיהיה!
הלמידה של כל שלב ושלב נעשית לאורך זמן רב ביותר, לפעמים יותר משנת ארץ אחת, וזאת בעיקר כדי לאפשר לדוקה, התלמיד, או למטופל לדעת ולהבין את המקור התודעתי הסמוי מעיניו ושכלו אשר מלכתחילה גרמו לו למצבי החיים אותם הוא חווה-הווה, ובתוך כך לרפאם, ולרפא את עצמו באותה המידה.

אך יחד עם כל זאת חשוב עוד יותר להבין כי רייקי היא דרך חיים!
לא רק הטיפול באחרים במגע יד או מרחוק כפי שאלו השתרשו במערב הם אלו המשמעותיים להבראתו של אדם, הם אלו הקובעים את מידת הצלחתו של טיפול או למידה אלו או אחרים אלא גם ובעיקר למידה עצמית מודעת מעמיקה ואינסופית, כזו שחודרת עד אל נבכי נשמתנו, עד אל מקור כל המקורות של היותנו, של מהותנו והווייתנו האלוקית.

אלא שלצערי הרב, לא כך הם פני הדברים כיום, לבטח לא במדינות המערב בהם הלמידה של הרייקי, כמכלול המתייחס אך ורק לשיטה ו/או דרכי ההוראה האזוטריות השונות הנלוות אליה, הופכת אותה להיות משהו קליל, כזה שנלמד במסגרת זמן מינורית ביותר וללא כל התייחסות כלל לעשייה המודעותית העמוקה הנלווית אל אנרגיית החיים האוניברסאלית –
איה 'דע את עצמך' שהוא המנוע שעומד מאחורי כל טיפול אנרגטי באשר הוא?!?
האם אדם יכול 'לדעת את עצמו' באמת ובתמים במשך יומיים רצופים של למידה כדי להשלים מהלכי חיים של שנים רבות אם לא של גלגולי חיים רבים וקודמים, ובכך להביא לריפויו?!?
אז נכון, השיטה עצמה פשוטה למדי, כל עוד למדנו היטב את הנחות הידיים, כל עוד השתדלנו ככל יכולתנו לשנן ולדקלם את חמשת העקרונות התודעתיים הנלווים אל הרייקי… אך האם באמת למדנו והפנמנו אותם?!? האם באמת אדם חולה במחלה קשה או ממארת יכול להגיד את המשפט "תודה על כל היש והקיים בחיי"?!?
דרושה לכך מידה ותובנה עמוקה ביותר של מהות החיים עצמם, של התהליכים התודעתיים והאנרגטיים הנלווים לרפואת היקום כדי להבין שלא כך אמורים להיות פני הדברים.

ועוד יתרה מכך, על פניו כפי שאני שומעת סביבי רבות, המושגים "רייקי" ו"עושים רייקי" הולכים והופכים את מהות הטיפול והריפוי למשהו מזדמן, לא מחייב במיוחד, כזה שבשל הקלות הבלתי נסבלת כמעט של הלמידה וההוראה הופך אותו להיות זמין ונגיש לכל המעוניין… ובכן, לכאורה כן, בהחלט שכן! אלא שלהבנתי לאורך כל שנות עיסוקיי ברייקי ובעולם הרוח בכלל, לא כך הם בדיוק פני הדברים !!! התמודדות למול התודעה והדעת האנושיים אינה דבר של מה בכך, לבטח אינה נלמדת ביומיים רצופים של למידה אינטנסיבית, מעשירה ככל שתהיה… הקלות שבה לוקחים מורים רבים את אותה התמודדות תודעתית גובלת מבחינתי בשרלטנות! איפה האחריות והמחויבות לדרך החיים, שלא לדבר על ליווי והדרכה של התלמיד והמורה כאחד? שהרי התלמיד הוא המורה והמורה הוא התלמיד…
כל זה נשגב מבינתי…

אז אין זה פלא מבחינתי שמעמדה של הרייקי במדינות המערב מאבד מערכו וחנו… עם תדמית כה מיושנת מחד (שהרי זוהי הטענה שרבים משטחים בפניי, על כך שרייקי מיושנת ולכן לא רלוונטית לנו יותר) ועם כזו שרלטנות וקלות דעת מאידך, אין פלא שרבים נוטים לוותר בנקל על הלמידה של מהות האהבה, רפואתה וקדושתה, לטובת משהו 'עכשווי' יותר, כזה לכאורה שמתאים יותר לזמנים המהירים והמתקדמים של היום…

וזה בהחלט לא חייב להיות כך!
כבר אמרתי בהקדמה לעיל שהרייקי וכל שיטות הטיפול וההוראה האנרגטיות המוכרות לנו כיום מתעלות באותו המידה והיחס כשם שאנו מתעלים… משמע הן דווקא כן רלוונטיות, היום אולי יותר מאי פעם כאשר גלים גלים של אור פוטון 'שלום' מציפים את כדור הארץ ואת גזרת ארץ כולה… מתמירים ולוקחים עמם את כל מה שאינו ראוי ורלוונטי לנו, הן ברמה האישית והן בזו הקולקטיבית… משמע הן דווקא כן מתקדמות משנות ומתאימות עצמן לרובדי הקיום והתודעה העכשוויים של מימד 5 ואילך, תוך שהן יוצרות כל העת את הכיוונון הנכון, את התיאום והאיזון ההרמוני והמסונכרן עם המהות הנעלה של אהבת היקום, רפואתה וקדושתה.
והראייה לכך היא היכולת שלנו לשלב תדרי אור ואהבה וקדושה גם יחד. כזו היא הלייטריאן™ רייקי, כזו היא גם 'אדרת עולם' או בשמה האחר 'רייקי אדרה'.
ולאורך כל דרך תהליך מעצים ומופלא זה המהות היקומית של האהבה נותרת כהוא זה, נותרת זהה גם כאשר היא לובשת על עצמה שמלת תדר שונה מזו אותה לבש מיקאו אוסואי, שם על הר קוראמה שביפן, כאשר נחנך ישירות על ידי המהות הנעלה של ליידי גאייה…

יש עוד רבות לדבר על הרייקי…
על עניין הכספים שנגבים במערב באופן מוגזם ,כזה שאינו פרופורציונאלי בעליל, זאת כדי לחפות על הפשטות של השיטה הטיפולית הנלווית אל אהבת היקום ורפואתה…
על עניין הסמלים והשיטה עצמה של הנחות הידיים…
על התמורה…

אומר רק זאת –

באשר לעניין התמורה הכספית בעבור טיפול אנרגטי, אין כל ספק שכה ראוי שיהיה… גם מיקאו אוסואי הבין זאת מהר מאוד על בשרו… ועל כך בהמשך המאמר… יחד עם זאת נשגבים מבינתי סכומי העתק שמורים לרייקי ברחבי הפלנטה וגם כאן בישראל, גובים בעבור השלבים השונים של למידת הרייקי… לרבות ובעיקר נכדתה של גב' הוואיו טקאטה Hawayo Takata, מי שהביאה את הרייקי למערב, וכבודן של שתי הנשים המיוחדות והאמיצות הללו במקומן מונח… להבנתי, כאן כשלנו כתרבות קולקטיבית, בכך שראינו את הכיס הפרטי שלנו ולא את מהות האהבה והריפוי הקוסמי הנלווה אליה … וזה כל כך אופייני לתרבות מערבית חומרנית במיוחד…
גם אם וכאשר ביקשנו מתוך כוונה נכונה להעצים את הפשטות שמאחוריה השיטה ולהאדיר אותה, עדיין רוב רובם של מורי הרייקי גובים סכומים גבוהים מדי, כאלו שאינם עומדים לתפישתי בקנה אחד עם מידת התאימות של העשייה והלמידה הכוללת של תדרי הרייקי והשיטה גם יחד!

באשר לעניין הסמלים, אישית אני רואה בהם מפתחות תודעה… ותו לאו !!!
מפתחות תודעה שנועדו לחבר אותנו באופן הפרגמאטי ביותר אל רובדי הקיום והתודעה השונים של השדה האלקטרו-מגנטי המקיף את גופנו הביו-כימי… תוך שאנו חוברים בראשית הדרך אל ההילה שלנו המכילה את הרובד הפיסי, הרגשי המנטאלי והרוחני, ובכך בקלות יתר 'מביאים את הכוח לכאן', מאירים גוף נפש ודעת ומרפאים אותם… גם אם מדובר במרחקים חובקי עולם ויקום גם יחד…
את הסמלים קיבל אוסואי פעמיים, כך להבנתי את ליידי גאיה… פעם אחת עת למעשה הוא נחנך לרייקי בכל רובדי הקיום והתודעה של היותו ומהותו, של נפשו ונשמתו… ופעם נוספת בשלב מאוחר מאוד בחייו, שם הוא קיבל אזכור לידע הקיים בתוכו… הסמלים עזרו ועודם עוזרים לתלמידים לחבור אל האנרגיות של רייקי, בייחוד בראשית דרכם בעולם הרוח. אפשר לראותם כאמצעי מיקוד להתחברות הרוחנית התודעתית המתבקשת מאליה עם החשיפה אל האנרגיות המרפאות של הרייקי.

אין בפי אלא שבח והודיה באשר לשיטת הנחות הידיים. זוהי משנתו ודרך הוראתו של אוסואי.
אלא שאוסואי טיפל בהנחות ידיים, אך רק באופן אינטואיטיבי ביותר, ואך ורק בפלג הגוף העליון, מהראש ועד בית החזה. היא האמין בדרך זו מתוך ידיעה שכל והמרידיאנים בגופנו מתנקזים בסופו של דבר אל מוחנו.
וגם כאן, אנו, במדינות המערב, בחרנו במקום זאת את שיטתו של הייאשי Hayashi תלמידו, שיטה פרגמטית וסיסטמתית, הנותנת מענה ופירוט מדויק יותר לכל חלקי הגוף כמו גם לכל המערך האנרגטי האנושי המכיל לא רק את הצ'קרות והמרידיאנים כי אם את מלוא השדה האלקטרו-מגנטי המקיף אותנו.

ועוד כמה מילים על עניין התמורה – התמורה שקיבל אוסואי הייתה כזו שמבטאת את אחריותם של תלמידיו לתהליכי הריפוי הרוחניים בכלים ובאמצעים שהיו קיימים כבר ממילא ביפן. זוהי הייתה תמורה הוגנת, המכבדת את עקרון הנתינה והקבלה, שהוא עצמו עיקרון קוסמי נעלה ביותר.
אני מאמינה שנתינה, כל נתינה חזרה באשר היא, מבטאת תמורה. המטופל, התלמיד, ייתן את תמורתו, הן כביטוי לאחריות האישית שהוא לוקח על עצמו לריפוי העצמי, היומיומי והן כביטוי הולם למאמץ הרוחני הרב הנדרש מהמורה/המטפל. תמורה שכזו מבטאת את הכרת התודה, ואת אחריות הטיפול המוטלת בעיקר על האדם הלומד או המטופל…

אז, חבריי היקרים, בדבריי כאן הארתי באור זרקור את מצבה של הרייקי כיום; מצב יחסית עגום משהו לנוכח כל מה שרואות עיניי ושומעות אוזניי… אך אף על פי כן, אם פעם חשבתי כמו רבים מכם שהרייקי פאסה, מיושן, 'על הקרשים' הרי שכיום אני רואה ומבינה אחרת – זה שהתדרים והרטטים של אנרגיית החיים האוניברסאלית מתכווננים בכל פעם שאנו מתעלים, רק משבח ומעצים אל יכולותינו כמורים וכמטפלים לשפר, ללמוד וללמד, להדריך ולטפל עוד ועוד מהמקומות העכשוויים החדשים והנעלים בהם אנו מצויים…
זה מותיר את המהות, את הגברת, כאותה הגברת שאינה משתנה כלל, ורק השמלה שהיא לובשת, קרי הרטטים והטיונינג הם המשתנים, הם המתעלים ומתעצמים ככל שאנו עצמנו עושים זאת…

אני מזמינה אתכם דווקא כן ללמוד וללמד את הרייקי או כל שיטה אנרגטית טיפולית אותה קיבלנו כמתנת יקום טרם השיפט התודעתי הגדול שהיה ב 21.12.2012, ובוודאי שגם אחריה…

אני דווקא כן מזמינה אתכם להרים את הכפפה…
חברו אל קדושת החיים ואל התודעה האוניברסאלית הנעלה בכך שאתם חוברים אל הרייקי ואל רפואת היקום הנלווית אליה, היא 'רפא-אל'.

צרו עמי קשר ויחד נחבור מחדש אל האור והאהבה…

לפרטים נוספים והרשמה כאן באתר, או בנייד שמספרו 052-2331059

שלכם, מלב אל לב

ראשל גוטמן. @ כל הזכויות למאמר זה שמורות לכותבת. כל שימוש או ציטוט בתכנים שבמאמר זה, בכל אמצעי מדיה באשר הוא, ייעשה אך ורק לאחר אישור בכתב מאת הכותבת.

דילוג לתוכן